Novinky

Zvolenskí škôlkari oslávili Svetový deň čistých rúk interaktívnou výučbou s Minkom Špinkom

5.5.2023

5. máj je známy aj ako Svetový deň čistých rúk, kedy odborníci apelujú na dôležitosť správnej hygieny. Práve z rúk sa totiž do tela dostáva mnoho baktérií, vírusov, ale i parazitov, ktoré dokážu vyviesť organizmus z rovnováhy. Odborníci z laboratórií AGELLAB sa počas tohto dňa vybrali do Materskej školy Ďatelinka vo Zvolene, aby interaktívnou formou za pomoci bábky Minka Špinka učili deti už od útleho veku správnej hygiene rúk.

Najmä u detí dochádza k najčastejšiemu prenosu baktérií, vírusov a parazitov práve cestou ‚z ruky do úst‘. O to dôležitejšie je preto už odmalička vedieť nielen ako často, ale najmä akým spôsobom si ruky správne umývať. Deti si vo všeobecnosti vedia veľmi pekne a dôkladne umyť dlane, zabúdajú však na opak dlane, priestor medzi prstami, palce a zápästia. A keďže deti skúmajú svet rukami, ktoré si následne – často i podvedome – dávajú do úst, otvára sa jednoduchá cesta pre cudzorodé organizmy.

Autorka projektu Ing. Jana Krokošová, vedúca oddelenia klinickej mikrobiológie laboratórií AGELLAB vo Zvolene, sa edukácii v oblasti správnej hygieny rúk venuje už takmer 15 rokov. Pred 10 rokmi zostavila edukačný projekt interaktívnej výučby a pod jej rukami vznikla aj bábka, ktorá nesie rovnaké meno – Minko Špinko. „Tento projekt je venovaný predovšetkým malým deťom, pričom jeho cieľom je edukovať detičky už od samotného začiatku v správnych návykoch umývania rúk. Zvolili sme formu rozprávky, v ktorej deti uvidia cez príbeh nášho hlavného hrdinu Minka Špinka, čo sa stane, keď si nebudú umývať ruky, aké mikróby, vírusy či parazity sa im dostanú do tela,“ vysvetľuje.

Po úvodnej rozprávke majú deti možnosť bližšie sa zoznámiť s bábkou, zatiaľ čo sa im odborníčky z laboratórií AGELLAB individuálne venujú a ukazujú im správny postup umývania rúk. To, či si deti ruky umyli správne, si môžu ihneď overiť za pomoci UV lampy. Ak ruky v lampe zasvietia, sú čisté. Ak nie, je potrebné postup zopakovať. „Minko Špinko ročne navštívi približne 200 detí z materských a základných škôl. Mnohé deti ho stretávajú opakovane a tešia sa, pretože ho už poznajú,“ dodáva Ing. Krokošová. Minko Špinko celoročne ‚býva‘ na detskom oddelení Nemocnice AGEL Zvolen a každý detský pacient, ktorý si ho vypýta, má možnosť zoznámiť sa s ním.