Novinky

Pozor na prehýbajúce sa veľkonočné stoly, mnoho ochorení začína práve na tanieri

22.3.2024

Veľká noc je významný kresťanský sviatok, s ktorým sa v našich končinách spája množstvo tradícií. K ním neodmysliteľne patria i tradičné jedlá, ktoré, bohužiaľ, nie sú práve najdiétnejšie. Aj ich nadmerná konzumácia či precitlivenosť tela na rôzne potraviny môže zatriasť organizmom. Viete, na čo si dať pozor?

_gallery-image

S potravinovými intoleranciami sa dá plnohodnotne žiť, treba ich však včas odhaliť

1.2.2024

Potravinové intolerancie nepatria medzi život ohrozujúce ochorenia, svojimi príznakmi však značne ovplyvňujú každodennú kvalitu života. Ich prejavy ľahko pripíšete stresu či rýchlemu životnému štýlu a keďže prichádzajú oneskorene, ich diagnostika nie je jednoduchá. Moderné technológie v laboratórnej diagnostike však dokážu spoľahlivo odhaliť intolerancie už z jedinej krvnej vzorky. Laboratóriá AGELLAB navyše od februára prinášajú ďalšie nové balíčky vyšetrení so zľavou.

_gallery-image

Správne umývanie rúk dokáže spomaliť šírenie infekcií v detských kolektívoch

26.10.2023

Detské choroby sú prirodzenou súčasťou vývoja imunitného systému. S novým školským rokom však dokážu potrápiť deti i rodičov, najmä vtedy, ak sa opakovane vracajú. Pobyt v detských kolektívoch je však nevyhnutný pre to, aby sa detská imunita oboznámila s možnými hrozbami a vedela na ne správne reagovať.

_gallery-image

Nemocnica AGEL Levice spolu s AGELLAB usporiadali okresný pracovný seminár

19.10.2023

Sústavné celoživotné vzdelávanie je v zdravotníctve kľúčové pre udržanie vysokého štandardu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Okrem toho, že napreduje medicína ako veda, aj samotné zdravotnícke inštitúcie sa neustále posúvajú vpred, modernizujú a je dôležité, aby o nových možnostiach boli informovaní zdravotníci z celej spádovej oblasti. Nemocnica AGEL Levice sa preto v súčinnosti s laboratóriami AGELLAB rozhodla zorganizovať pracovný seminár, v rámci ktorého lekárom, sestrám i laborantom z okresu predstavili novinky v poskytovaných laboratórnych službách.

_gallery-image

Ženy dbajú na prevenciu menej. Jednoduché a dostupné vyšetrenia pritom dokážu zachraňovať životy

11.10.2023

Za posledných 12 mesiacov absolvovalo preventívne alebo diagnostické vyšetrenia pre samoplatcov v laboratóriách AGELLAB približne o 7,5 % menej žien ako mužov. V rámci PINK Októbra preto laboratórium pripravilo zľavu 20 % na vybrané vyšetrenia pre ženy, aby im pripomenulo dôležitosť prevencie v rámci závažných ochorení postihujúcich práve nežné pohlavie.

_gallery-image

Žiarska nemocnica otvorila nové pracovisko spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek v odbore klinická biochémia

10.10.2023

Žiarska nemocnica rozšírila poskytovanie zdravotnej starostlivosti o pracovisko spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek v odbore klinická biochémia. Spôsobom nepretržitej prevádzky poskytuje odbornú laboratórnu diagnostiku, služby pre zariadenia nemocničnej a ambulantnej starostlivosti.

_gallery-image

Vitamín D – viete, že ani počas leta ho nemusíte mať dostatok?

27.7.2023

Vitamín D je známy aj ako slnečný vitamín, ktorý získal popularitu najmä v období pandémie COVID-19. Jeho prítomnosť v organizme je nevyhnutná pre zdravé a pevné kosti, delenie buniek a správne fungovanie imunitného systému. Ľudský organizmus si ho vie vyprodukovať sám, má to však jednu podmienku – dopad slnečných lúčov na kožu.

_gallery-image

Alergie, kliešte aj parazity – Slováci si z dovoleniek vozia nechcené suveníry

4.7.2023

Dovolenka je čas bezstarostného relaxu, počas ktorého sa len málokto zamýšľa nad tým, že aj toto pohodové obdobie môže mať neblahý vplyv na naše zdravie. Aj počas dovolenky však prídete do kontaktu s nástrahami, ktoré môžu oslabiť imunitu či vykoľajiť celý chod organizmu. Ako sa vyhnúť nechcenému suveníru z dovolenkového obdobia?

_gallery-image

Infekcia kliešťovej encefalitídy môže častejšie prebehnúť bezpríznakovo, tvrdí infektológ

30.6.2023

Slovensko v posledných rokoch zažíva mimoriadne vysoký výskyt kliešťa obyčajného, ktorého epicentrá výskytu sa zväčšujú nielen plošne, ale aj smerom do vyšších nadmorských výšok. Aktuálna situácia na Horehroní navyše dokazuje, že je potrebné zachovať zvýšenú opatrnosť aj pri konzumácii nepasterizovaných výrobkov z ovčieho a kravského mlieka.

_gallery-image

Zvolenskí škôlkari oslávili Svetový deň čistých rúk interaktívnou výučbou s Minkom Špinkom

5.5.2023

5. máj je známy aj ako Svetový deň čistých rúk, kedy odborníci apelujú na dôležitosť správnej hygieny. Práve z rúk sa totiž do tela dostáva mnoho baktérií, vírusov, ale i parazitov, ktoré dokážu vyviesť organizmus z rovnováhy. Odborníci z laboratórií AGELLAB sa počas tohto dňa vybrali do Materskej školy Ďatelinka vo Zvolene, aby interaktívnou formou za pomoci bábky Minka Špinka učili deti už od útleho veku správnej hygiene rúk.

_gallery-image

U takmer 40 % ľudí sa neobjavia typické príznaky ochorení, ktoré prenášajú kliešte

3.5.2023

Kliešťa obyčajného čoraz častejšie nájdeme aj na miestach, kde by ste ho ešte pred pár rokmi hľadali márne. Jeho výskyt je navyše na území Slovenska mimoriadne vysoký, čo zvyšuje nielen počet prípadov prisatia kliešťa, ale aj prípadov prenosu vážnych ochorení. Laboratóriá AGELLAB preto prichádzajú s novými balíčkami vyšetrení, ktoré si komplexne posvietia na kliešte a s nimi spojené ochorenia.

_gallery-image

Teplé počasie prebúdza kliešte a zvyšuje riziko prenosu kliešťovej encefalitídy – viete, ako ju rozpoznať a ako sa chrániť?

12.4.2023

Príjemné jarné počasie doplnené plusovými teplotami láka ľudí do prírody. Len málo z nich si pritom uvedomuje, že to isté teplo prebúdza i kliešte. Ich výskyt je na území Slovenska už niekoľko rokov mimoriadne vysoký, odborníci preto vyzývajú k opatrnosti a pripomínajú aj možnosť očkovania proti kliešťovej encefalitíde.

_gallery-image

Pozor na prehýbajúce sa veľkonočné stoly, mnoho ochorení začína práve na tanieri

6.4.2023

Veľká noc je najväčší kresťanský sviatok roka, s ktorým sa v našich končinách spája aj množstvo tradícií. K ním neodmysliteľne patria i tradičné jedlá, ktoré, bohužiaľ, nie sú práve najdiétnejšie. Aj ich nadmerná konzumácia či precitlivenosť tela na rôzne potraviny môže zatriasť organizmom. Viete, na čo si dať pozor?

_gallery-image

Črevné parazity sú rozšírenejšie, ako si myslíte

14.3.2023

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že ľudské telo je domovom pre množstvo mikroorganizmov. Výnimkou nie sú ani parazity – až 90 % ľudí sa aspoň raz za život stretne s nejakou formou parazita. Tie črevné sú obzvlášť nebezpečné, pretože oberajú hostiteľa o dôležité živiny a je im jedno, aký je váš vek či pohlavie.

_gallery-image

AGELLAB oslavuje mesiac venovaný ženám špecializovaným balíčkom vyšetrení

8.3.2023

Mesiac marec je v laboratóriách AGELLAB venovaný ženám a ich zdraviu. Špecializovaný balíček vyšetrení Zdravie ženy za zníženú cenu ponúka ženám odpoveď na otázku, či je ich celkové zdravie v dobrej kondícii. Vyšetrenie môžete aj podarovať.

_gallery-image

Deň bez obilia – pre vás jeden deň, pre ľudí so zvýšenou vnímavosťou na lepok celý život

21.2.2023

21. február je v mnohých krajinách označovaný ako Deň bez obilia. Počas tohto dňa by sme sa mali vzdať jedál, ktoré obsahujú obilie, aby sme vyjadrili spolupatričnosť ľuďom, ktorí sú dennodenne nútení vylúčiť túto potravinu zo svojho jedálnička. Len na Slovensku trpí celiakiou 1 z 250 ľudí, pričom celiakia nie je jedinou formou neznášanlivosti lepku.

_gallery-image

Osýpky na Slovensku: Na protilátky sa môžete otestovať aj na vlastnú päsť

15.2.2023

Osýpky patria medzi vysoko nákazlivé vírusové ochorenia, ktoré postihujú najmä deti do veku 5 rokov. Nakaziť sa však môžu i dospelí s nízkou hladinou protilátok, ktorí prišli s infikovanými do kontaktu. Nedávne dva nové prípady výskytu osýpok preto zanechávajú otázku: Máte dosť protilátok proti osýpkam?

_gallery-image

Potravinové intolerancie komplikujú život každému druhému Slovákovi

13.2.2023

Tráviace ťažkosti, nevoľnosť, kožné problémy či únava bez zjavného dôvodu – aj to môžu byť prejavy skrytej potravinovej intolerancie. Toto civilizačné ochorenie postihuje až 50 % Slovákov a aj keď priamo neohrozuje život, vie do značnej miery ovplyvniť jeho kvalitu.

_gallery-image

Vyšetrenie, z ktorého majú muži zbytočné obavy... Laboratóriá AGELLAB ponúkajú bezbolestný test pre posúdenie zdravia prostaty.

2.11.2022

November je fúzatý mesiac alebo Movember sa vracia aj v tomto roku. Je to mesiac boja proti rakovine prostaty. Muži si v novembri môžu nechať narásť fúzy a upozorniť tak na tichého zabijaka – rakovinu prostaty. Kampaň Movember má inšpirovať mužov, aby sa lepšie starali o svoje zdravie a nepodceňovali prevenciu, aby si zvýšili povedomie o zákerných a nebezpečných mužských ochoreniach a problémoch, ako sú rakovina prostaty, rakovina semenníkov, ktoré patria medzi najčastejšie onkologické ochorenie u mužov na Slovensku. Laboratóriá AGELLAB ponúkajú komplexný preventívny balíček vyšetrenia Zdravie prostaty len z odberu krvi.

_gallery-image

Čo robiť, aby vás nezaskočila osteoporóza alebo artritída?

13.10.2022

V mesiaci október si pripomíname Svetový deň artritídy a Svetový deň osteoporózy. Zdravé kĺby, ako sú kolená, členky, zápästia ale aj kosti umožňujú telu ľahký pohyb. Od zlomeniny končatín po postupné zhoršovanie artritídy rúk sa vyskytujú poruchy ovplyvňujúce kosti a kĺby v rôznych podobách.

Kvalitný život vo vyššom veku Laboratóriá AGELLAB pripravili preventívny test pre komplexné posúdenie zdravia 60+.

4.10.2022

Mesiac október je vyhlásený za Mesiac úcty k starším. Týmto je pre nás všetkých pripomienkou, že si máme vážiť a ctiť starších ľudí, dávať im najavo svoju náklonnosť a lásku. Staroba nie je choroba a je prirodzenou súčasťou nášho života. Vďaka pokroku v medicíne a výžive sa ľudia bežne dožívajú 80, 90 alebo aj viac ako 100 rokov. Aj keď je dlhovekosť dôvodom na oslavu, zároveň predstavuje významné zdravotné výzvy pre ľudí vo vyššom veku.

Kedy pomôže fekálna transplantácia mikrobiómu?

26.9.2022

Poznatky z medicíny idú dopredu veľmi rýchlo. Rôzne lekárske postupy, ktoré boli pred niekoľkými desaťročiami tabu, sa v posledných rokoch osvedčili, prešli rozsiahlymi klinickými skúškami a aplikujú sa aj v zdravotníckych zariadeniach AGEL SK. Dôkazom je aj metóda transplantácie stolice, ktorú pripravujú laboratóriá AGELLAB získané od zdravých darcov od apríla minulého roka. Pomocou modernej techniky a prístrojového vybavenia dokážu mikrobiológovia fekálny transplantát vyrobiť priamo v laboratóriu, za viac ako rok ich vyrobili viac ako 250 a priamo v sieti nemocníc AGEL SK pomohli viac ako 50 pacientom. Je to obrovský prínos pre pacientov, ktorým sa tak umožní rýchlejší návrat k bežnému a kvalitnejšiemu životu.

_gallery-image

Laboratóriá AGELLAB pripravili bezbolestný a preventívny test pre kardiovaskulárny systém

8.9.2022

Staráte sa dostatočne o zdravie svojho srdca? Čo vám môže povedať hladina cholesterolu a iných látok v krvi o zdraví vášho srdca? Laboratóriá AGELLAB ponúkajú komplexný balíček vyšetrenia s názvom KARDIO balík. V rámci tohtoročného Svetového dňa srdca, ktorý je 29. septembra, je možné si tento balíček zakúpiť za zvýhodnenú cenu. Je to veľmi jednoduché, stačí jediný odber krvi a odpoveď na otázku, ako som na tom so zdravím srdca, dostanete do 2 - 3 pracovných dní.

_gallery-image

Antibiotická rezistencia je hrozbou pre dnešné i budúce generácie

5.9.2022

Laboratóriá AGELLAB patriace do Skupiny AGEL SK sa aktívne podieľajú na programe Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorý je zameraný na sledovanie rezistencie antibiotík a na jej znižovanie. Oddelenie klinickej mikrobiológie disponuje Antibiotickým pracoviskom, kde pravidelne sledujú vývoj rezistencie jednotlivých bakteriálnych kmeňov. Tieto údaje sa porovnávajú s údajmi Európskeho centra na prevenciu a kontrolu infekcií (ECDC).

_gallery-image

Spoznajte svoje alergie. Laboratóriá AGELLAB Vám vyšetria 160 alergénových zdrojov len z jednej vzorky

8.7.2022

Prejavujú sa u vás príznaky podobné alergiám? Trpíte niektorou z nich? Na čo ste alergický a do akej miery? Laboratória AGELLAB ponúkajú komplexný balíček vyšetrenia alergií. V rámci tohtoročného Svetového dňa alergií, ktorý je 8. júla, je možné si tento balíček zakúpiť za zvýhodnenú cenu. Je to veľmi jednoduché, stačí jediný odber krvi a odpoveď na otázku, ako som na tom s 160 alergénmi, dostanete do 5 pracovných dní.

_gallery-image

Závažné ochorenie pankreasu môže odhaliť nové vyšetrenie. Stačí malá vzorka a laboratórny test určí hladinu pankreatickej elastázy

19.5.2022

Laboratórne vyšetrenia vďaka klinicko-biochemickým testom z odobratých vzoriek od pacienta vedia dať zhruba 60 – 70 % informácií o celkovom stave pacienta. Ich význam rastie s modernými poznatkami medicíny a neustále sa zavádzajú nové, stále citlivejšie a špecifickejšie testy, ktoré sa podieľajú na stanovení diagnóz a prognóz ochorení. Ich nezastupiteľná úloha nie je len pri stanovení diagnózy, ale tie pri určovaní a sledovaní liečby. Jedným z novozavedených vyšetrení v laboratóriách AGELLAB Nemocnice AGEL Zvolen je stanovenie hladiny pankreatickej elastázy, ktorá detekuje možné ochorenie pankreasu. Vyšetrenie sa robí zo vzorky stolice.

_gallery-image

Pre zdravie ženy je najdôležitejším prvým krokom prevencia. Laboratóriá AGELLAB pripravili akciu k MDŽ

1.3.2022

Najdôležitejším krokom, ktorý každá žena môže urobiť pre svoje zdravie, je absolvovať preventívne vyšetrenie. Laboratóriá AGELLAB ponúkajú špeciálny balíček, ktorý zodpovie základné otázky, ako na tom ženské zdravie po tridsiatke je. V rámci tohtoročného Medzinárodného dňa žien je možné si tento balíček zakúpiť za zvýhodnenú cenu. Je to veľmi jednoduché, stačí jediný odber krvi, vzorka moču a stolice a odpoveď na otázku, ako je na tom moje zdravie, dostane testovaná do 3 pracovných dní.

_gallery-image

Nemocnice siete AGEL ponúkajú PCR testy pre samoplatcov za zvýhodnené letné ceny

7.7.2021

Cestujete, alebo chcete ísť na podujatie a zatiaľ ste neboli zaočkovaný a potrebujete PCR test? Zároveň však nespĺňate indikačné kritéria na vyšetrenie hradené z verejného zdravotníctva? Keďže štát prešiel od 1. júla z antigénového testovania na presnejšie PCR testovanie, zdravotnícka sieť AGEL pripravila letnú akciu a šetrný PCR test zo slín alebo PCR test výterom z nosohltana a hltana ponúka za zvýhodnené ceny.

Spoločnosť AGEL mení testovaciu stratégiu na ochorenie COVID-19. Centrálne laboratóriá AGELLAB sa zamerajú hlavne na metódy PCR a LAMP

8.6.2021

Aktuálna, stále sa zlepšujúca epidemiologická situácia ochorenia COVID-19, prináša so sebou potrebu zmeny testovacej stratégie. Pri nízkom výskyte ochorenia a nízkych hodnotách vírusovej nálože klesá citlivosť antigénových testov. Spoločnosť AGEL sa preto od júna zamerala na presnejšie diagnostické metódy zistenia prítomnosti koronavírusu, ktorých princípom je detekcia genetického materiálu - RNA vírusu. Ide hlavne o metódy PCR a LAMP.

_gallery-image

Pacienti už nemusia čakať na špeciálne transplantáty zo zahraničia. Laboratóriá AGELLAB zvolenskej nemocnice ich dokážu vyrobiť samé

13.4.2021

Vďaka tímu odborníkov z Oddelenia klinickej mikrobiológie AGELLAB Nemocnice AGEL Zvolen už pacienti so závažnými zažívacími ťažkosťami nemusia čakať na špeciálne transplantáty zo zahraničia. Pomocou modernej techniky a nového prístrojového vybavenia, ktoré zabezpečila zvolenská nemocnica, dokážu mikrobiológovia fekálny transplantát vyrobiť priamo v laboratóriu. Je to obrovský prínos pre pacientov, ktorým sa tak umožní rýchlejší návrat k bežnému a kvalitnejšiemu životu.

Zvolenská nemocnica otestovala 1500 žiakov základných a materských škôl vo Zvolene šetrnými testami PCR zo slín

8.4.2021

Nemocnica AGEL Zvolen v spolupráci s Mestom Zvolen dnes zrealizovala šetrné testovanie 150 žiakov Základnej školy na P. Jilemnického ulici 2 vo Zvolene. Testovanie sa uskutočnilo PCR testami zo slín od českej firmy DIANA Biotechnologies. Organizácia aj testovanie prebehlo bez akýchkoľvek komplikácii s jediným cieľom. Aby deti mohli po sviatkoch nastúpiť do školy s vedomím, že nemajú koronavírus a nie sú tak hrozbou pre spolužiakov, pre pedagógov ani rodičov a súrodencov. Celkovo za uplynulé dni absolvovalo toto testovanie takmer 1500 žiakov materských a základných škôl zo Zvolena.

Spoločnosť AGEL spúšťa testovanie expresnými PCR testami. Výsledok testovaný dostane do troch hodín po odbere vzorky

16.2.2021

Spoločnosť AGEL SK prináša možnosť mať výsledok PCR testu na prítomnosť koronavírusu covid-19 v expresnom čase. Testovaná osoba dostane výsledok už do troch hodín od odberu vzorky z nosohltana a hrdla. Záujemcovia o expresne rýchly a spoľahlivý PCR test sa môžu dať otestovať v mobilnom odberovom mieste v AGEL Clinic v Bratislave už od stredy, 17.februára 2021. Všetci záujemcovia sa musia prihlásiť prostredníctvom webového rezervačného systému na portáli www.agelclinic.sk alebo www.agellab.sk. Cena PCR express testu je 149 EUR.

_gallery-image

Laboratória zvolenskej nemocnice otestovali počas pandémie 94 tisíc PCR vzoriek na koronavírus. Riaditeľka laboratórií AGEL: „Pandémia je veľkou skúškou aj pre klinické laboratóriá“

26.1.2021

Laboratóriá Nemocnice AGEL Zvolen, v roku 2020 počas 9 mesiacov urobili celkovo 94 000 testov. Počas tohto obdobia úplne zmenili charakter svojej práce. Bolo potrebné nasadiť všetky svoje sily, prostriedky a zdokonaliť systém aj logistiku na testovanie vzoriek na prítomnosť koronavírusu COVID-19. A to všetko veľmi rýchlo, za pochodu, počas paralelnej prevádzky. Pandémia a situácia v súvislosti s testovaním ochorenia COVID-19 preverila schopnosti, flexibilitu, krízové nasadenie a aj fyzickú a psychickú odolnosť ľudí v prvej diagnostickej línii. ,,Pandémia bola a je veľkou komplexnou skúškou pre väčšinu zdravotníckych pracovníkov a laboratóriá nie sú výnimkou,“ povedala okrem iného v rozhovore riaditeľka laboratórií siete AGEL Ing. Elena Gaboňová.

Laboratóriá zdravotníckej siete AGEL rozbehli spoluprácu so slovenskou spoločnosťou MultiplexDX pri testovaní PCR testami

21.1.2021

Zdravotnícka sieť AGEL je prvou súkromnou sieťou, ktorá nadviazala spoluprácu so slovenskou spoločnosťou MultiplexDX známeho biochemika Pavla Čekana v rámci testovania PCR metódou. Podstatou spolupráce je dodávka citlivejších slovenských diagnostických setov na vyšetrenia PCR ochorenia COVID-19 dostupnejšia technická a aplikačná podpora priamo od výrobcu.