Novinky

Pozor na prehýbajúce sa veľkonočné stoly, mnoho ochorení začína práve na tanieri

22.3.2024

Veľká noc je významný kresťanský sviatok, s ktorým sa v našich končinách spája množstvo tradícií. K ním neodmysliteľne patria i tradičné jedlá, ktoré, bohužiaľ, nie sú práve najdiétnejšie. Aj ich nadmerná konzumácia či precitlivenosť tela na rôzne potraviny môže zatriasť organizmom. Viete, na čo si dať pozor?

Iný kraj, iný mrav, základ však zostáva rovnaký. Bez ohľadu na región totiž počas Veľkej noci najčastejšie siahame po údeninách, vajíčkach, múčnych jedlách a nezriedka i po alkohole. Ide o mimoriadny nápor na trávenie i celý organizmus, obzvlášť, ak veľkonočnej hostine predchádzal poctivý pôst. Údenina a zemiakový šalát s majonézou patria k typickým veľkonočným jedlám. Samozrejme, nesmú chýbať zákusky. Kombinácie týchto jedál nie sú z nutričného hľadiska práve najlepšie. Sú ťažko stráviteľné, po ich konzumácii má veľa ľudí  zdravotné problémy a telo nimi zbytočne zaťažujeme,“ vysvetľuje nutričná terapeutka Nemocnice AGEL Zvolen Ľubomíra Fraňová.

 

Je realitou, že veľa pacientov prichádza ku gastroenterológom alebo alergológom práve po sviatkoch. Mnoho ochorení sa totiž odvíja od stravovacích návykov. Mäso, vajcia či mliečne výrobky, ktoré dominujú veľkonočným pohosteniam, sú bohaté napríklad na cholesterol, ktorý má za príčinu vznik kardiovaskulárnych ochorení. Nebezpečné je aj ochorenie s názvom dna, pri ktorom dochádza k zvýšeniu hladiny kyseliny močovej v tele. Tá sa následne ukladá vo forme kryštálikov v okolí kĺbov a orgánov. Za vznik tohto ochorenia môže tiež strava bohatá na červené mäso, fruktózu a alkohol.

 

Výnimkou nie sú ani tráviace ťažkosti, od páliacej záhy až po žlčníkový záchvat. Ten prichádza postupne, najprv sa dostaví nechutenstvo, nafukovanie a pocit tlaku v bruchu. Samotný záchvat sa prejaví veľmi silnou a nepríjemnou bolesťou pod pravým rebrom, ktorá pokračuje až k pravej lopatke. Nepríjemnou správou je, že ak sa objaví záchvat, je to dôkazom prítomnosti žlčníkového kameňa. Ak sa u vás takýto záchvat vyskytne, na samoliečbu zabudnite a radšej urýchlene vyhľadajte lekára.

 

Počas sviatkov sa často objavia aj príznaky alergie či intolerancie. Telo prichádza do kontaktu so sezónnymi potravinami a prirodzene sa bráni. Na rozdiel od žlčníkového záchvatu však alergie a intolerancie môžete zobrať do vlastných rúk. „V laboratóriách AGELLAB využívame multiplexovú metódu stanovenia alergénov, ktorá umožňuje  vyšetrenie desiatok až stoviek alergénov naraz. V jednom teste vieme obsiahnuť  viac ako 160 alergénových zdrojov. Pri intoleranciách vieme naraz otestovať až 283 potravinových zdrojov,“ vysvetľuje Ing. Elena Gaboňová, riaditeľka odboru laboratórií AGELLAB. Ako samoplatca si môžete vybrať z rôznych balíčkov, ktoré otestujú nielen alergie, ale aj intolerancie a to čiastkovo i komplexne. Objednať sa môžete aj on-line.

 

Veľká noc však rozhodne nie je len o zákazoch a výkričníkoch na jedálničku. Stačí, ak k stravovaniu počas týchto sviatkov pristúpite racionálne. Ľubomíra Fraňová radí: „Veľká noc je o tradíciách, ktoré si treba zachovávať. Čo sa týka jedenia, jesť máme to, na čo máme chuť, ale nezabúdať jesť striedmo.“ Znamená to jesť menšie porcie viackrát denne, neprejedať sa. Pozor si dajte tiež na zloženie výrobku, aj pri údeninách si totiž môžete vybrať lepšiu alternatívu. „Vyberať treba tie druhy, ktoré obsahujú veľký podiel mäsa a najmenej prídavných a konzervačných látok,“ vysvetľuje nutričná terapeutka. Prospešnou pochúťkou je napríklad veľkonočná huspenina. „Huspenina obsahuje kolagén, ktorý je pre naše telo potrebný. Hlavne keď pociťujeme problémy s kĺbmi, je veľmi vhodné zaradiť ju do jedálneho lístka. Či ju budeme jesť  čistú alebo si ju vylepšíme zeleninou, je už na každom z nás,“ radí Fraňová.

 

Napriek plnej chladničke a plným stolom je potrebné, aby sme aj počas sviatkov  mali dobre nastavený stravovací režim. „Na raňajky treba zjesť niečo ľahké, na desiatu si dajme niečo sladké. Obed môže byť aj to údené mäsko so zemiakovým šalátom, ktorý odľahčíme napríklad bielym jogurtom namiesto majonézy. Poobede treba vynechať sladké úplne. Ak pociťujeme hlad, dajme si zeleninu. Večera má byť ľahká alebo ju treba úplne vynechať. Samozrejmosťou je aktívny pohyb. Po obede sa treba poprechádzať. Jar sa začína a príroda sa prebúdza, tak sa prebuďme aj my a skúsme byť aktívnejší,“ uzatvára Ľubomíra Fraňová.